•  Żyj — nie w chwili, co ulata
        Ani w minionej godzinie,
        Ani w tej, która przyjdzie i znowu przeminie,
        Lecz w nieskończonym Dziś świata.

Maria Konopnicka

Wszystko zaczęło się tak:

1 czerwca 1979r. - został wmurowany  kamień węgielny pod budowę przedszkola. Trzy lata później 6.09.1982r. Przedszkole nr 7 otworzyło drzwi dla pierwszych wychowanków.  W pierwszym roku istnienia placówki przyjętych zostało 180 dzieci do sześciu grup wiekowych. Zatrudnionych było 11 nauczycieli i 11 pracowników obsługi. Przedszkolem kierowała  dyrektor - Pani Adela Brzezińska i z-ca dyrektora - Pani Teresa Biała.

Dzieci uczęszczające z pobliskich osiedli zdobywały tu rzetelna wiedzę, aby potem podjąć naukę w szkole. Wychowankowie brałi czynny udział w życiu przedszkola i miasta, czego dowodem były występy artystyczne w Domu Kultury i "Leśniczance" z okazji różnych świąt państwowych i regionalnych. Po przejściu na emeryturę Pani dyrektor Adeli Brzezińskiej kierownictwo nad placówką objęła Pani Teresa Biała, z-cą dyrektora została Pani Mirosława Dziuk. Wśród przedszkolnej rzeszy wychowanków odkryto wiele talentów artystycznych i wokalnych. Dzieci brały udział w konkursach plastycznych na forum miasta, województwa i kraju, w Festiwalach Piosenki Przedszkolnej.  Po wieloletniej pracy na zasłużoną emeryturę odeszła Pani dyrektor - Teresa Biała a ogłoszony Konkurs na dyrektora wygrała Pani Teresa Bednarska, która kieruje placówką od 1999 roku.

Na wskutek zmain reorganizacyjnych na terenie miasta, zostało zlikwidowane Przedszkole nr 6. Pracownicy i wychowankowie zostali przeniesieni do budynku Przedszkola nr 7 od roku szkolnego 2003/2004, w związku z tym  Przedszkole zmieniło nr z 7 na 5.

22 maja 2004r. odbyła się uroczystość nadania imienia naszej placówce. Patronką naszego przedszkola została poetka, pisarka, autorka wielu utworów dla dzieci  -  Maria Konopnicka .

Twórczość Marii Konopnickiej jest znana naszym wychowankom jak również koleżankom i kolegom z innych placówek miasta dzięki stale kultywowanej tradycji konkursowej. W każdym roku spotykamy się w naszym przedszkolu z uczestnikami konkursów recytatorskich, plastycznych, muzycznych. Dzięki nim, dzieciom naszego miasta bliższa stała się poezja naszej patronki, a Jej słowa  stały sie dewizą w życiu naszego przedszkola:

Szanuj, drogie dziecię moje,
        W małym ziarnku - przyszłe plony,
        W małej kropli - pyszne zdroje,
        W szelągu - miliony,
        W każdej myśli - zaród czynu,
        Życie - w chwilce, co ucieka,
        A sam w sobie - szanuj, synu,
        Przyszłego człowieka!"