„Czyste powietrze wokół nas”.

Palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności w wieku dorosłym. Dlatego, aby zmniejszyć rozmiar tego zagrożenia, należy od najmłodszych lat prowadzić wśród dzieci edukację antynikotynową, bo tylko kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych jest najskuteczniejszym działaniem profilaktyce palenia tytoniu.

W grupach dzieci starszych realizowany jest Program Edukacji Antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”, którego powodzenie zależy od zaangażowania się rodziców i wychowanków.  Program profilaktyki tytoniowej pt. „Czyste powietrze wokół nas” ukierunkowany jest na wdrażanie dzieci do podejmowania świadomych wyborów, kształtowanie prozdrowotnych postaw wobec zjawiska palenia tytoniu.

Program składa się z pięciu zajęć prowadzonych przez nauczycieli w grupach dzieci starszych.
      1. „Wycieczka grupowa”- podczas której dzieci obserwują różne źródła dymu.

2. „Co i dlaczego dymi?”- zajęcie zorganizowane podczas których dzieci opowiadają o różnych źródłach dymu, przyczynach jego powstawania. Efektem zajęć są wykonane przez dzieci różnymi technikami plakaty.

3. „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”- zajęcie zorganizowane w grupie podczas których dzieci dowiadują się o szkodliwości dymu tytoniowego.

4. „Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”- zajęcie zorganizowane w grupie podczas których dzieci dowiadują się o skutkach palenia tytoniu i o szkodliwości biernej ekspozycji na dym tytoniowy.

5. „Jak unikać dymu tytoniowego?” – zajęcie zorganizowane w grupie podczas których dzieci dowiadują się, w jakich miejscach mogą być narażone na dym tytoniowy i jak w takiej sytuacji mogą się zachować.

Zdrowie naszych dzieci jest dla każdego z nas najważniejszą sprawą. Dbamy o to, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki harmonijnego rozwoju ,dlatego wierzymy, że wiedza, którą zdobyły dzieci w trakcie realizacji programu i wrażliwość osób dorosłych przyczynią się do większej troski o prawidłowy tryb życia.

Koordynator programu - Mariola Pałęga