Przedszkole nr 5 im. Marii Konopnickiej w Myszkowie od 2006 roku aktywnie uczestniczy w projekcie Śląskiej Sieci Placówek Promujących Zdrowie. Cały ten okres to pasmo wytężonej pracy. Udało się przede wszystkim zmienić podejście do problemu zdrowia i uczynić z tego zadanie priorytetowe. Rezultatem tej pracy było otrzymanie przez przedszkole w listopadzie 2007 roku Certyfikatu Śląskiej Sieci Szkół Promujących zdrowie. To wyróżnienie zachęciło całą społeczność przedszkolną do dalszej pracy w zakresie promocji zdrowia. Działania przedszkola skupiły się wokół zasad zdrowego żywienia, aktywności i sprawności ruchowej oraz bezpieczeństwa. Działania dyrektora przedszkola, przedszkolnego koordynatora oraz wszystkich pracowników , dzieci i rodziców przyniosły kolejny sukces i wyróżnienie. Dnia 28 października 2013r. Przedszkole nr 5 im. Marii Konopnickiej w Myszkowie zostało uhonorowane certyfikatem 2 stopnia Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Uroczystość nadania certyfikatu odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Certyfikat otrzymało 14 placówek z województwa Śląskiego. Przedszkole w wyniku realizacji programu Szkół Promujących Zdrowie : • Przeprowadziło remont pomieszczeń przedszkolnych – wymiana okien, modernizacja łazienek, pomalowanie sal, cyklinowanie podłóg, wymiana wykładzin na korytarzach oraz zakupiono nowe meble do sal zajęć i na plac zabaw, • Uczestniczyło w programach i akcjach prozdrowotnych: -„ Czyste powietrze wokół nas”, - „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”, - „Akademia Aquafresh”, - „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, • Propagowało zasady zdrowego żywienia, kształtowało nawyki żywieniowe /wzbogacono jadłospis o większą ilość warzyw i owoców/, • Organizowało Olimpiady sportowe dla przedszkolaków, • Zorganizowało badania przesiewowe wzroku, słuchu, wad postawy, • Współpracowało z instytucjami wspierającymi promocję zdrowia, • Organizowało wyjścia na basen, dbało o aktywność ruchową dziecka, • Utworzyło koło sportowe /piłki nożnej/ i koło taneczne, • Zaangażowało całą społeczność przedszkolną, • Zachęcało do współpracy z innymi przedszkolami poprzez organizowanie konkursów o różnorodnej tematyce, Działania Przedszkola nr 5 im. Marii Konopnickiej zyskało poparcie wśród rodziców i lokalnego środowiska. Mają również poparcie ze strony Organu Prowadzącego, który stara się pomagać i wspierać działania w zakresie zdrowia. Mamy nadzieję, że wychowankowie przedszkola opuszczając jego mury, będą pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze i o zdrowie w różnych jego aspektach będą umieli zawsze dbać. Kształtowanie nawyków żywieniowych, odpowiednich postaw prozdrowotnych już w przedszkolu przynosi najlepsze rezultaty – według przysłowia „Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał”. Nadanie Przedszkolu nr 5 im. Marii Konopnickiej Certyfikatu 2. Stopnia Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie to duże wyróżnienie. Kontynuując swoją pracę Przedszkole będzie dążyło do uzyskania Krajowego Certyfikatu Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.