• OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY ''

Katarzyna Będkowska, Dorota Skóra                                                                                                                 Myszków, dn.31.01.2018

SPRAWOZDANIE Z UDZIAŁU W PROJEKCIE „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”- OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY ROK SZKOLNY 2017/2018

W roku szkolnym 2017/ 2018 przedszkolaki z grupy VIII – 3latki wraz ze swoimi wychowawcami przystąpili do udziału  w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „ Mały miś w świecie wielkiej literatury”, którego autorką jest Pani Aneta Konefał, Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej. Głównym celem projektu jest rozwijanie czytelnictwa oraz współpracy między przedszkolami. Cała „ misiowa akcja” rozpoczęła się 23 listopada 2017 roku, tuż przed Światowym Dniem Pluszowego Misia przypadającym na dzień 25 listopada.  Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem   - misiem. Poznały również historię Misia Bruno, który bardzo lubił słuchanie bajek i podróżowanie. Wspólnie bawiły się przy piosenkach „ Jada, jadą misie”, „ Stary niedźwiedź mocno śpi”, budowały domki, łóżeczka z klocków dla swoich pluszaków oraz wykonały pracę plastyczną. Wszystkie prace z misiami zostały umieszczone na grupowej tablicy i zaprezentowane rodzicom.  Poniżej zamieszczono zdjęcie poglądowe.

W tym samym dniu przedszkolaki nadały imię misiowi, który  przez kolejne miesiące podróżował  po Polsce odwiedzając różne przedszkola. Zgodnie z regulaminem projektu dołączona została do misia Śpioszka wizytówka, przyczepiona do niego wstążką. Dodatkowo miś zaopatrzony został w dziennik podróży, w którym dzieci zapisywały wspólne chwile z misiem w postaci pamiątkowego zdjęcia, jakiegoś obrazka, bądź odciśnięcie paluszków w farbie. Najważniejsze jednak było wspólne czytanie misiowi wybranych bajeczek, co również zostało udokumentowane w dzienniku podróży. Poniżej umieszczono zdjęcia grupowe     z misiem Śpioszkiem, który 27 listopada wyruszył w swoją pierwszą podróż do Przedszkola Miejskiego nr 17 im. F. Chopina   w Toruniu.

W czasie nieobecności misia Śpioszka grupę odwiedziły następujące misie: BEZIK z Tłuczni, ALEKS z Sosnowca, BAJECZKA z Tęgoborza, ZIMNIŚ z Zimnic Wielkich, PINGWINEK z Torunia i WIKA z Raszyna. Relację fotograficzną z wizyt umieszczono poniżej.

Nasz miś Śpioszek wrócił do przedszkola 31 stycznia 2018 roku wielce oczytany. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone. Z zainteresowaniem oglądaliśmy dziennik podróży naszego misia i pamiątkowe wpisy, rysunki i zdjęcia z innych przedszkoli.

Projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i sympatią ze strony dzieci. Zarówno przedszkolaki jak i nauczyciele czekali na kolejnych gości w ogromną niecierpliwością.  Udział w nim przyniósł wiele korzyści. Rozbudził pasję do słuchania czytanych bajek i opowiadań, ale także przyczynił się do kształtowania u dzieci postawy otwartości na świat i innych ludzi.

25 listopada rozpoczął się kolejny z „misiowych projektów” realizowanych w grupie motylków.  Jego celem  oprócz upowszechniana czytelnictwa wśród przedszkolaków jest nawiązanie bliższej współpracy z rodzicami. Projekt trwa do 18 czerwca 2018 roku.