• OGÓLNOPOLSKI PROJEKT ,,MAŁY MIŚ I DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU”

Katarzyna Będkowska                                                                                                           Myszków dn. 26.02.2018              Dorota Skóra                                                                                                                                                                     Agnieszka Opałka

Sprawozdanie z udziału w projekcie „Mały Miś i Dzień Bezpiecznego Internetu”.

Rok szkolny 2017/2018

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2018 są Facebook oraz Multimediawszkole.pl. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komendę Główną Policji.

Nasze przedszkole również przystąpiło do tegorocznej akcji w ramach projektu edukacyjnego „Mały Miś    i Dzień Bezpiecznego Internetu”. Celem wydarzenia było przede wszystkim uwrażliwienie dzieci na zagrożenia jakie mogą ich spotkać podczas korzystania z Internetu.

W dniu 23 i 26 lutego w grupach przedszkolnych  dzieci 3,4 letnich  odbyły się zajęcia kierowane wyjaśniające dzieciom: co to jest Internet?,do czego może być wykorzystywany?, za pomocą jakich urządzeń można korzystać z Internetu?, czy Internet może być niebezpieczny?, jakie zasady bezpiecznego korzystania  z Internetu obowiązują dzieci?. Szukając odpowiedzi na powyższe pytania wykorzystano materiały edukacyjne  otrzymane od Safer Internet oraz scenariusz zajęć dydaktycznych zaproponowany przez Panią Anetę Konefał, autorkę międzynarodowego projektu edukacyjnego „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Przedszkolaki w tych dniach poznawały urządzenia za pomocą których można korzystać z Internetu. Wybierały odpowiednie z pośród wielu prezentowanych.

Następnie wspólnie tworzyliśmy sieć komputerową przy pomocy włóczki.

Nauczyciele przeprowadzili pogadankę na temat niebezpieczeństw płynących z użytkowania Internetu                  i komputera. Pomocna była w tej kwestii bajka animowana pt. „Tajemniczy przyjaciel” przedstawiająca historię małej owieczki, która zaufała postaci poznanej w Internecie i popadła w tarapaty.

Na zakończenie dzieci wysłuchały opowiadania o Małym Misiu Bruno i jego przyjacielu Patryku. Na jego podstawie stworzyliśmy Misiowy Kodeks Bezpiecznego Internetu.

Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe odznaki w postaci naklejek.

Dodatkowo na jednej z tablic w korytarzu przedszkola umieszczono gazetkę informacyjną dla rodziców na temat odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.

Mamy nadzieję, że dni poświęcone powyższej tematyce przyniosą pożądane efekty. Dzieci z rozwagą będą korzystać z Internetu, a rodzice  umiejętnie dobierać programy odpowiednie dla dzieci.