• eTwinning to nazwa jednego z programów Unii Europejskiej, którego celem jest umożliwienie zdalnego – czyli internetowego – kontaktu między szkołami i przedszkolami z wielu państw europejskich (także spoza UE), aby nauczyciele i uczniowie realizowali międzynarodowe i wewnątrzkrajowe projekty międzyszkolne i międzyprzedszkolne.

      Nasze przedszkole uczestniczyło w realizacji projektu etwinning RÓŻNE TWARZE JESIENI. Przy realizacji projektu nawiązywaliśmy współprace z placówkami z całego kraju. Założeniem projektu było zainteresowanie uczniów jesiennymi zmianami w przyrodzie oraz samodzielne rozumowanie    i rozwiązywanie problemów.  Projekt wykorzystywał interdyscyplinarne podejście STEAM (ang. Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics). Działania projektowe realizowane były i prezentowane z wykorzystaniem narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnych.


      W I semestrze roku szkolnym 2021/2022 nasze Przedszkole uczestniczyło w realizacji projektu e – twinning  „RÓŻNE TWARZE JESIENI”. Założeniem projektu było zainteresowanie przedszkolaków zmianami zachodzącymi w przyrodzie oraz samodzielne rozumowanie i rozwiązywanie problemów. W projekcie wzięły udział grupy starsze tj. grupa Pszczółki, grupa Słoneczka oraz grupa Jabłuszka. Nad prawidłową realizacją zadań projektowych czuwały koordynatorki przedszkolne – Katarzyna Będkowska i Dorota Skóra.     Nawiązano współpracę z placówkami edukacyjnymi z całego kraju. Podjęto relacje internetowe z  m.in.: Szkołą Podstawową nr 1 w Puławach, Publiczną Szkołą Podstawową nr 10 w Opolu, Miejskim Przedszkolem nr 8 w Puławach, Szkołą Podstawową nr 16 w Toruniu.                      Koordynatorzy uczestniczyli w spotkaniach projektowych, które odbywały się przy pomocy platformy Twin Space. Wspólnie z innymi uczestnikami projektu wymieniano się pomysłami na realizację zadań, decydowano o sposobie dokumentowania poczynań, przekazywano sobie wiedzę i praktyczne umiejętności wykorzystania w pracy różnych narzędzi graficznych,                       czy też multimedialnych. Wspólnie decydowano o sposobie przeprowadzania dziecięcych aktywności i sposobu ich dokumentowania.

      Jednym z pierwszych zadań projektowych było stworzenie loga projektu. Nasze  logo przedstawiało tańczącą Panią Jesień, a wykonane było w programie graficznym Canva (rys.1.). Spośród wszystkich propozycji uczestników w drodze głosowania  zostało wybrane obowiązujące logo projektu (rys.2.).

       

         

       

                   Rys.1. Nasza propozycja logo.                                                                             Rys.2. Obowiązujące logo projektu.

       

      Drugim z kolei zadaniem było utworzenie planszy  - kalendarza pogody,  na którym odnotowywane były zaobserwowane w wyznaczonym tygodniu  przez dzieci i omówione                         z nauczycielami zjawiska pogodowe. W związku z tym powstały trzy odrębne kalendarze pogodowe za październik, listopad i grudzień (rys.3.). 







      Dodatkowo również wychowawcy grup wykonywali w każdym dniu zdjęcie pogody. Ów zdjęcia oraz kalendarze posłużyły koordynatorom do wykonania plakatów, które następnie zostały umieszczone we wspólnych (projektowych)  prezentacjach  multimedialnych. Efekt końcowy można zobaczyć klikając na poniższe linki.

      https://youtu.be/SDlaXIOMwYM

      https://youtu.be/_0-mPvpyayM

      https://youtu.be/QukjQpPuMhc

      Każdy placówka uczestnicząca w projekcie miała wyznaczone zadania do wykonania. Nasze przedszkolaki skupiły się na listopadowej pogodzie. Porównywały temperaturę, opady, nasłonecznienie, zachmurzenie, mgły i wiatr w poszczególnych miejscowościach, wyciągały wnioski. Dokonały podsumowania, czego efektem jest nagranie wypowiedzi Natalki z grupy Słoneczek. https://twinspace.etwinning.net/files/collabspace/6/36/136/195136/files/c58d65e4c.mp3

                  Kolejne projektowe zadania polegały na podjęciu aktywności plastycznej i muzycznej.

      Uczestnicy projektu stworzyli wspólnie portret Pani Jesieni. https://twinspace.etwinning.net/files/collabspace/6/36/136/195136/files/babceccde.mp4

       

      Przedszkolaki wykonały także jesienne prace plastyczne, wykorzystując do tego również naturalne okazy. Oto niektóre z nich (rys.4.):







      Z prac plastycznych wykonanych przez dzieci z placówek biorących udział w projekcie powstała galeria prac plastycznych w Emaze. Wspólne poczynania projektowe widoczne pod linkiem: WIRTUALNA GALERIA SZTUKI (emaze.com).

       

      Nowym doświadczeniem dla dzieci było skomponowanie fragmentu muzyki, który posłużył do utworzenie przez wszystkich uczestników jesiennego utworu https://twinspace.etwinning.net/files/collabspace/6/36/136/195136/files/b778de7b6.mp3

      W projekcie dzieci rozwijały również umiejętności matematyczne, wykonując zadania                    z kodowania.  Nauczyciele wykorzystywali karty pracy udostępnione przez innych uczestników projektu, ale także tworzyli propozycje zadań autorskich. Ta aktywność cieszyła się dużym zaangażowaniem wśród dzieci. Poniżej dokumentacja fotograficzna                                   z podejmowanych przez dzieci aktywności (rys.5).


       








      W czasie realizacji projektu czytano dzieciom jesienne bajki, opowiadania.  Do wybranych                      utworów „Zimowe zapasy jeżyka”,  „ Z przygód Krasnala Hałabały” odczytanych przez zaproszonego gościa – p. Edytę Polak  z Biblioteki Pedagogicznej w Myszkowie  przedszkolaki wykonały ilustracje (rys.6.).











      Została również utworzona wirtualna półeczka z propozycji książkowych partnerów biorących udział w projekcie. 


      Twórczym zadaniem dla przedszkolaków było wymyślenie fragmentu opowieści do wspólnej projektowej bajeczki. Oto nasz fragment stworzony przez dzieci z pomocą wychowawców (rys.7.). 







      A to cała wspólna bajeczka projektowa Book Creator - Jesienna bajeczka

      Ostatnim zadaniem projektowym było stworzenie maszyny do obserwacji zjawisk pogodowych. To zadanie wykonała grupa Słoneczka, praca była trudna ale bardzo ciekawa               i angażująca dzieci. W efekcie czego powstała widoczna na zdjęciu maszyna (rys.8).