PRZEDSZKOLNY ŚWIAT W KOLORACH

Podstawą skutecznego funkcjonowania jest postawa twórcza. Dzieci są kreatywne z natury, dlatego tę zdolność należy rozwijać. Kształcenie i rozwijanie umiejętności artystycznych stanowi podstawę rozwoju twórczości dziecięcej.

Plastyka jest jedną z podstawowych form ekspresji twórczej, w której dziecko ma możliwość wyrażania emocji i przeżyć w toku swojej aktywności.

Zajęcia plastyczne są organizowane dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zajęcia są organizowane tak, aby każde dziecko miało możliwość indywidualnego i co ważne swobodnego wypowiadania się oraz tworzenia w zakresie dostępnych środków plastycznych.

Niejednokrotnie aktywność artystyczna jest jedną z form komunikacji wśród dzieci.

Ćwiczenia plastyczne w dużej mierze pozytywnie wpływają na prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka. Twórczość plastyczna sprzyja redukowaniu napięć emocjonalnych, uspokaja, daje dużo swobody, a jednocześnie radości i satysfakcji. Rozbudzanie zainteresowań sztuką, plastyką skłania dziecko do samodzielnej twórczości i działania.

Dziecko rozwija swoje zdolności poprzez spostrzeganie. Obserwacja zjawisk i przedmiotów pozwala na lepszy ich odbiór, rozróżnianie barw, kształtów. Celem organizowanych zajęć jest wyzwalanie twórczości jednostek poprzez umiejętności wyrażania własnych emocji i uczuć w ekspresji plastycznej. Dzieciom czasami bardzo trudno jest mówić otwarcie o własnych odczuciach zwłaszcza, gdy bezpośrednio o nie pytamy. Zajęcia plastyczne dają, więc możliwość wyrażania ich.

„ŚWIAT W KOLORACH”

Program zajęć plastycznych dla dzieci 5 – 6 letnich

Dziecko w swej ogromnej potrzebie

zdobywania świata wyraża dostępnymi mu

środkami swoje oryginalne reakcje na problemy,

jakie stwarza mu życie.

Czyni to, ze wzruszającą nas wirtuozerią i świeżością……….

Celestin Freinet

Działalność plastyczna, podobnie jak zabawa, stanowi w wieku przedszkolnym potrzebę rozwojową i jest jedną z form aktywności dziecka. Stwarza szerokie pole do realizacji jego możliwości i pobudza do wyrażania swoich uczuć. Daje mu przy tym radość i zadowolenie, wzmacnia poczucie własnej wartości. Jest wyrazem jego wewnętrznej energii, uspakaja je, daje uczucie odprężenia oraz zaspakaja potrzebę działania.

Naturalną u dziecka skłonność do ekspresji plastycznej można ciągle rozwijać, pogłębiać przez dostarczanie mu nowych środków wyrazu plastycznego i wzbogacanie umiejętności, jak i wiedzy na ten temat.

Stefan Szuman przedstawia twórczość rysunkową dziecka jako zabawę, i to wyśmienitą zabawę! Zabawę, która daje radość z samego rysowania, a czasem z jego efektu. Dziecko jest więc jednocześnie twórcą i widzem. Twórcą – gdy planuje i tworzy swój rysunek, widzem – gdy cieszy się i jest dumne z jego oglądania.”

Dla dziecka jego własna twórczość jest źródłem radości, dobrej zabawy, zaangażowania i podstawową formą uczenia się i zdobywania wiedzy o otaczającej rzeczywistości. Nie sposób wyobrazić sobie dzieciństwo bez kolorowych kredek, mazaków czy ołówków, dzięki którym można nie tylko dobrze się bawić a zarazem uczyć, lecz za ich pomocą ukazać to, co nas interesuje, zachwyca, co jest nam najbliższe.

Nasza placówka od wielu lat aktywnie realizuje zadania związane z zaspokajaniem potrzeb aktywności twórczej dzieci w ramach zajęć kółka plastycznego „Świat w kolorach”.

Dzięki zajęciom dzieci poznają nie tylko ciekawe techniki plastyczne, ale rozwijają pewność siebie i poczucie własnej wartości, przełamując bardzo często nieśmiałość, niepewność a niejednokrotnie lęk. Zajęcia maja na celu dostarczanie dzieciom ciekawych doznań estetycznych, wyzwalanie u nich chęci do własnego tworzenia i działania.

Treści programowe uwzględniają takie zadania jak :

- rozszerzenie wiadomości na temat terminologii plastycznej

- gromadzenie, rozszerzanie, porządkowanie wiadomości na temat  twórczości plastycznej

- odkrywanie własnych możliwości twórczych poprzez poszukiwanie,

przeżywanie, zabawy twórcze, działanie

- eksponowanie wytworów prac plastycznych

Przedszkolaki z radością uczestniczą w spotkaniach, a dzieła które powstały w ich wykonaniu zdobią przedszkole a także biorą udział w konkursach plastycznych.

W wyniku uczęszczania na zajęcia, dzieci:

- posługują  się i eksperymentują  różnorodnym materiałem plastycznym  przyborami

plastycznymi

-podejmują zadania plastyczne w celu wyrażania swoich opinii , przeżyć i obserwacji

-rozwijają swoje umiejętności stosowania różnych technik plastycznych

-rozwijają pewność siebie i poczucie własnej wartości

-posiadają umiejętność współdziałania i tworzenia w grupie.

- podejmują działania plastyczne w celu ukazania piękna twórczości patronki przedszkola

- dostrzegają piękno sztuki

- rozwijają własny potencjał pozytywnych wartości

- eksperymentują posługując się swoją fantazją i wyobraźnią

Zajęcia , w których  najchętniej uczestniczą to:

prace na temat dowolny, tworzenie kompozycji płaskich, tworzenie elementów dekoracyjnych ilustrowanie treści proponowanych utworów literackich, wykonywanie prac łączących kilka technik plastycznych, tworzenie kompozycji z gotowych elementów, malowanie na sztalugach, zajęcia w plenerze.

Zajęcia  w  plenerze  i  malowanie na sztalugach to ulubiona forma działalności dzieci