• Dzień Bezpiecznego Internetu

        • Sprawozdanie z realizacji obchodów

          Dnia Bezpiecznego Internetu 2022

           

          W dniach od 08.02.2022  – 18.02.2022 roku  w Przedszkolu nr 5 im. Marii Konopnickiej prowadzone były w grupach zajęcia edukacyjne związane z tematyką bezpieczeństwa w Internecie. Każdego dnia poruszane były inne zagadnienia. Dzieci mogły podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z korzystaniem z Internetu.

          Najmłodsze grupy przedszkolne  zapoznane zostały z pojęciami komputer (budowa komputera), tablet, telefon (kiedyś, a dziś) i Internet. Dla lepszego zobrazowania czym jest Internet dzieci zamieniły się  w komputerki i z wykorzystaniem włóczki stworzyły sieć internetową, łączącą komputery między sobą. Wysłuchały również bajki o Neciu. Na postawie przygotowanych przez nauczyciela ilustracji poszukiwały odpowiedzi na pytanie - do czego służy Internet?

          Grupy starsze natomiast zrealizowały projekt „Necio.pl – poznajemy Internet”. Polegał on na przeprowadzeniu kilkudniowych zajęć edukacyjnych, podczas których przedszkolaki zapoznały się z Neciem oraz podstawowymi pojęciami związanymi  z komputerem  i Internetem.

          W pierwszym dniu zajęć został wyświetlony film „Mój Przyjaciel Necio” oraz wysłuchane piosenki: „Fajnie w Internecie”, „Necio Rap” i „Hasło”. Dzieci zapoznały się z głównymi postaciami: Neciem oraz Jaśkiem. Rozszyfrowali skrót DBI. Następnie podopieczni samodzielnie wykonali pracę plastyczną, która polegała na wycięciu elementów i ułożeniu z nich postaci bohatera. Ów działania przedstawione są w poniższej relacji zdjęciowej.

               

               

               

           

                

          Kolejnego dnia utrwalano poznane wcześniej tematyczne piosenki oraz  przeprowadzono pogadankę do czego służy Internet. Dzieci podzielone na  grupy miały za zadanie wymyślić i zobrazować jak najwięcej czynności gdzie jest używany Internet  w codziennym życiu. Wykonały plakat. Nie zabrakło również zabawy ruchowej „Robot Necio”. Na podsumowanie zajęć uzupełniły kartę pracy, gdzie narysowały to co one robią  w domu na komputerze.

          W  trzecim dniu omówiono zagrożenia na które można się natknąć w sieci. Dzieci mogły udzielić swobodnych wypowiedzi bazując na własnych doświadczeniach, bądź wysłuchać pogadanki nauczyciela wspartej  obrazkami. Aby uświadomić dzieciom, że informacje znajdujące się na stronach internetowych nie zawsze są prawdziwe, przeprowadzono zabawę ruchową z zawiązanymi oczami. Wówczas dziecko mogło wyrazić swoje odczucia, w chwilach niepewności i nieświadomości podczas zabawy.

          W kolejnym dniu celem zajęć edukacyjnych było uwrażliwienie dzieci na konieczność zgłaszania wszelkich niepokojących sytuacji osobom dorosłym. W tym celu nauczyciel opowiedział kilka historii, które mogą zdarzyć się każdemu, a zadaniem dzieci było wypowiedzenie się co zrobiłyby w danej sytuacji. Została również omówiona kwestia zaufania, tajemnicy tej pozytywnej, jak i negatywnej.

          Na podsumowanie całego tygodnia przedszkolacy skonstruowali własnego robota Necia z surowców wtórnych. Zadanie to pokazało jak dzieci potrafią razem współdziałać   w grupie,  wzajemnie sobie pomagać.

          Na korytarzu w przedszkolu została również  przygotowana dla rodziców gazetka tematyczna nt. bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz ustalania zasad ekranowych. Za udział i należyte przeprowadzenie w placówce zajęć edukacyjnych nasze przedszkole otrzymało zaświadczenie.

           

          Koordynator projektu

          Katarzyna Będkowska