• PROGRAM EDUKACYJNY ,,MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ!"

Nasze przedszkole po raz kolejny włączyło się do realizacji programu edukacyjnego „Mamo, tato, wolę wodę!”. W ramach programu dzieci z grupy „Jabłuszka” brały udział w cyklu zajęć, których głównym celem było podniesienie poziomu wiedzy na temat właściwości wody, jej wpływu na życie i zdrowie człowieka oraz w zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania

i stylu życia. Podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych dzieci zdobywały wiedzę o wodzie. Dowiedziały się co to jest woda i skąd pochodzi, jakie ma znaczenie dla ludzi, roślin i zwierząt oraz jakie ma zastosowanie w życiu codziennym. W każdej grupie dzieci mają stały dostęp do wody i mogą korzystać z niej w każdej chwili. Dzieci poznały znaczenie picia wody dla organizmu oraz utrwaliły nawyk częstego jej picia. Dzieci dowiedziały się, że na naszej planecie jest dużo wody, ale tylko niewielka jej część to woda nadająca się do picia. W ramach realizacji programu dzieci dowiedziały się jak należy prawidłowo się odżywiać oraz jakie i ile posiłków należy dziennie spożywać i dlaczego prawidłowe odżywianie jest ważne dla naszego zdrowia. Zapoznały się również z modelowym talerzem żywieniowym i nauczyły się odróżniać zdrowe produkty od niezdrowych. Dzieci dowiedziały się jakie zwierzęta żyją w środowisku wodnym, a jakie w lesie. Uczyły się odróżniać poszczególne tropy zwierząt leśnych. Dzieci konstruowały z klocków pojazdy, które nie zanieczyszczają powietrza. Dowiedziały się również, dlaczego nie należy śmiecić w lesie. Nauczyły się segregować śmieci. Dzieci dowiedziały się do jakiego kolorowego kosza należy wrzucić dany odpad. W grupie dzieci wraz z nauczycielem przeprowadzały proste eksperymenty chemiczne, które wywierały ogromny zachwyt. Dzieci projektowały swoje kubki do picia wody. Przeprowadzony program jest świetnym przykładem kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Poprzez wspólną zabawę oraz różnorodne aktywności, dzieci zdobyły wiele cennych informacji, które będą mogły zastosować w praktyce. Dzieci poprzez praktyczne działania poszerzyły swoją wiedzę na temat roli wody, właściwego odżywania, aktywności fizycznej dla zdrowia i dobrego samopoczucia oraz dbania o środowisko.

• KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

•  XV REGIONALNY KONKURS  Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO „KIDS SPEAK ENGLISH” ORGANIZOWANYM PRZEZ SAMORZĄDOWE PUBLICZNE PRZEDSZKOLE W PORAJU LEŚNE SKRZATY POD PATRONATEM WÓJTA GMINY PORAJ.

Dnia 16 czerwca 2023r. trzyosobowa reprezentacja z naszego przedszkola w składzie: Helena Dziuk, Hanna Grabowska oraz Amelia Zawrzykraj wraz z nauczycielem języka angielskiego Panią Katarzyną Będkowską uczestniczyła w międzyprzedszkolnym konkursie języka angielskiego. Celem konkursu było propagowanie nauki języka angielskiego wśród przedszkolaków, rozwijanie umiejętności językowych oraz odkrywanie uzdolnień i możliwości dzieci. Dzieci brały udział w sytuacjach zabawowo-zadaniowych o szerokiej tematyce: kolory, liczby, części ciała, rodzina, ubrania, dom i pokoje, jedzenie i picie, zwierzęta domowe, dzikie i na farmie, zabawki, pogoda, przymiotniki.  W drugim etapie konkursowym każdy zespół zaprezentował się wokalnie w przygotowanej piosence. Nasza reprezentacja zaśpiewała piosenkę pt.: „Get dressed for the day”.  Dziewczynki poradziły sobie bardzo dobrze zarówno w części zadaniowej wymagającej rozumienia ze słuchu oraz rozwiązywania zadań językowych, jak również w części artystycznej. W związku z tym zostały docenione przez jury i zajęły I miejsce. Za udział  w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy, słowniczki języka angielskiego oraz przybory plastyczne.

Nauczyciel języka angielskiego

Katarzyna Będkowska

• ZAJĘCIA SENSORYCZNE

• W miesiącu kwietniu i maju w naszym przedszkolu odbywały się zabawy i zajęcia sensoryczne prowadzone przez studentkę Karolinę Lis – Sularz. Dzieci w trakcie tych zajęć zapoznały się z nowymi technikami plastycznymi: malowanie w mleku, soli, tworzenie masy solnej, malowanie farbami zrobionymi z serków i jogurtu, robienie masy rosnącej, tworzenie różnorodnych kompozycji z warzyw i owoców ( kwiaty, tęcza ) oraz pieczenie ciasta w szklance w mikrofali. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem dzieci.