• DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

• 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu,który został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia. Autyzm dziecięcy jest całościowym zaburzeniem rozwoju,obejmującym sferę poznawczą, emocjonalną i społeczną, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem,postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych.W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe.

W tym dniu wyrażając solidarność z osobami autystycznymi przedszkolaki obejrzały film opracowany przez Fundację SYNAPSIS pt.: „ Podróż Marii” i dowiedziały się czym charakteryzuje się osoba mająca autyzm. Następnie wzięły udział w zajęciach, podczas których poznawały świat wszystkimi zmysłami. Nie było to łatwe zadanie, ale dzieci doskonale sobie poradziły. Ponadto każda grupa wykonała plakat na znak solidarności z ludźmi cierpiącymi na zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD).

• DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

• DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERETU

Dzień Bezpiecznego Internetu to jedna z wielu  akcji przeprowadzanych  w naszym przedszkolu cyklicznie, co roku.   Ma na celu nie tylko przybliżenie dzieciom możliwości jakie daje nam Internet, ale również zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa, jakie czekają na nie w dzisiejszych czasach. Hasło przewodnie tegorocznej akcji brzmi: „Działajmy razem na rzecz lepszego internetu”. Dlatego też ta inicjatywa zaangażowała społeczność przedszkolną tj. nauczycieli, dzieci, rodziców, specjalistów do zainicjowania rozmów na temat szeroko pojętego Internetu. Działania edukacyjne trwały kilka dni.  Zaplanowane zostały rozmowy z dziećmi przeprowadzane przez wychowawców grup, nauka piosenek „Świat realny jest genialny” oraz „Kiedy z komputerem”, grupowe prace plastyczne, opaski tematyczne dla każdego dziecka. Jako podsumowanie zostało zorganizowane na sali gimnastycznej spotkanie edukacyjne dla wszystkich grup przedszkolnych. Koordynator projektu przygotował prezentację multimedialną dla dzieci, która pozwoliła  w zorganizowany sposób pokierować rozmową z nimi, wyjaśnić pojęcie Internet oraz przedstawić możliwości jakie daje on użytkownikom. W spotkaniu brała udział również Pani psycholog, która zapoznała dzieci z dwoma bajkami terapeutycznymi, skupiającymi uwagę na zagrożeniach jakie czyhają w Internecie, a także zwróciła uwagę na problemy zdrowotne wynikającego z nadmiernego siedzenia przed komputerem, czy też telefonem. Uważajmy! Internet to magiczna kraina, bardzo atrakcyjna dla nas wszystkich, w której łatwo się zatracić nie tylko dzieciom, ale również nam dorosłym.